kiedy nie ma nic w spiżarni...

uwagi dla młodych panien

uwagi dla młodych panien

Dziś kolejny wpis z książki prababci. No cóż wiele z tych uwag może być cennych…
Wam to pozostawiam pod rozwagę.

   “Młodzież niewieścia w obecnej dobie usiłuje dorównać wykształceniem mężczyźnie. Celem zdobycia wiedzy i egzaminów przez kobiety powinno być zabezpieczenie sobie bytu. Niewłaściwą jest jednak chełpliwość młodych kobiet, popisujących się uczonością, gdy odzywają się do starszych i czcigodnych osób z wyższością i dumą, lekceważą poważne, doświadczone zadania, jako przestarzałe pojęcia, reformują i narzucają kategorycznie własne poglądy, uśmiechają się drwiąco z tych, którzy nie dzielą ich poglądów. Niewłaściwem jest, gdy panienki prowadzą hałaśliwie rozmowę, lub wybuchają głośnym śmiechem, gdy nie potrafią opanować wrażeń strachu, zdziwienia, wesołości lub smutku. Naiwne osoby głośno dziwią się wszystkiemu, krzykiem zdradzają przestrach, głośnym śmiechem wesołość, rozpływają się w łzach w smutku.

 

   Strój młodej panny powinien być bardzo staranny lecz skromny. Plamy na sukni i wszelkie uszkodzenia bardzo złe światło rzucają na zmiłowanie do porządku. Strój wyzywający i kosztowny szkodę przynosi urodzie i młodości. Młodość jest najpiękniejszą ozdobą, nie należy psuć jej naturalnego powabu kosmetykami, które są zawsze aż nazbyt widoczne i każdy poznaje się na pomalowanej buzi. Stroić natomiast powinny panienki  twarz w uprzejmy uśmiech, wyrobić na niej wyraz naturalnej wesołości, a nawet niej powabne rysy będą ujmujące. Zły humor i układanie twarzy w grymas szpecą i są niewłaściwe. Kosztownych klejnotów również nie powinny na siebie wkładać. Ozdoby ze złota mogą być tylko skromne i nie rzucające się w oczy, medalik na łańcuszku, broszeczka, pierścionek, bransoletka, zegarek. W salonie nie rozsiadają się panienki po kanapach i fotelach, gdy osoby starsze miejsc nie zajęły. Nie drożą się na zaproszenie do fortepianu lub  śpiewu, gdy mają warunki po temu. W własnym domu pomagają młode panienki matce w przyjmowaniu gości, podają kawę, herbatę, są usłużne i uważne. Złe świadectwo daje sobie dorastająca córka, która nie wyręcza w salonie matki, ale zachowuje się, jakby sama była gościem. Nawet na wizycie u dobrych znajomych ofiaruje swoją gotowość młoda panienka w wyręczaniu pani domu.

 

   Szeptanie po kątach, przeplatane wybuchami głośnego śmiechu i żywą gestykulacją, jest niewłaściwe. Wobec młodego mężczyzny zachować się powinny panienki z godnością i  powagą. Nie narzucać mu się w żadnej formie, ani oświadczać z sympatią, ani przysługą, nie zdradzać ochoty tańczenia z nim, lub zajęcia przy stole miejsca obok niego, nie ofiarować mu upominków ani fotogrfji, nie pozostawać w oddaleniu od towarzystwa na spacerze, ani przyjmować podanego sobie ramienia, nie rozmawiać szeptem spoza wachlarza, ani tańczyć z mężczyzną, który nie był jej przedstawiony. Gdy zmuszona jest młoda panienka do wyjścia na ulicę, powinna nie rozglądać się, iść szybko, nie zatrzymywać się przy wystawach i nie narażać na zaczepki. Gdy towarzyszy młoda panienka starszej osobie, przechodzi zawsze na lewą stronę, po schodach puszcza starszą naprzód, otwiera drzwi i pozostawia przejście, poczem zamyka. W przepełnionej sali, w kościele lub tramwaju, odstępuje młoda panienka swego miejsca poważnej osobie, choćby nieznajomej,

 

   Nie wyciąga nigdy młode dziewczę ręki do starszej osoby dla powitania, ale przyjmuje  podaną sobie z wielką uprzejmością. W obcym domu nie należy ruszać ani dotykać różnych przedmiotów. Po pożegnaniu wyjść natychmiast, przedłużanie i przeciąganie wizyty jest niewłaściwe.”

Marja Disslowa: “Jak gotować” Poznań 1930r.

uff…. i co Wy na to :)? daje do myślenia, prawda?

 2 thoughts on “uwagi dla młodych panien”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *