kiedy nie ma nic w spiżarni

Fizjologia smaku

Fizjologia smaku

Dziś proponuję fragment zacytowany w książce Lucyny Ćwierczakiewiczowej „365 obiadów” Wydanie XXIII z 1988r.

   Rozbierając przyjemność jedzenia pod wszelkimi względami, doszedłem do przekonania, że można coś więcej napisać o tym, aniżeli książki kuchenne; że jest wiele do powiedzenia o tak ważnych i nieustających działaniach, wpływających na zdrowie, szczęście, a nawet interesy ludzkie. Odkrycie, jakiej nowej potrawy daje więcej szczęścia ludzkości, aniżeli odkrycie nowej planety.

Anthelme Brillat – Savarin, „Fizjologia Smaku”

Chandni Chowk, Dehli, Indie

 

Suwalszczyzna, Wigry

Przyjemność jedzenia jest właściwa wszelkiemu wiekowi, wszelkim narodom, jest codzienną i nieustającą. Łączy się z wszelkimi inni przyjemnościami, a zostaje ostatnią, aby nas pocieszyć po stracie innych.

Anthelme Brillat – Savarin, „Fizjologia Smaku”

Suwalszczyzna, gdzieś
   W słowniczku do XXIII wydania „365 obiadów” Ćwierczakiewiczowej podano, że Brillat – Savarin (1755 – 1826) był francuskim prawnikiem. Dziełem jego życia jest „Fizjologia Smaku” oraz „Medytacje o gastronomii doskonałej”, cenione nie tylko za treść, ale również za sposób, w jaki umiał pisać o jedzeniu.
Styl jasny i elegancki, dowcip, wdzięk, anegdota. Za te walory wysoko cenił książkę Balzac.

Hmmm… w Polsce „Fizjologia Smaku” wydana została w 1973 roku w przekładzie Joanny Gruze. Ktokolwiek słyszał? Ktokolwiek ma?

Co sądzicie o takim podejściu do gotowania? Nie ukrywam, że mi ono bardzo odpowiada i nie wydaje się ani trochę patetyczne.
O ile los dopisze za kilka dni wybieramy się w przyszły tygodniu na pierwszą w tym składzie (tzn. mój Małżonek, córka – Zofia Danuta i ja) podróż. Już nie mogę doczekać się nowych smaków, zapachów, obrazów… Będziemy wspólnie odkrywać nowe!1 thought on “Fizjologia smaku”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *