kiedy nie ma nic w spiżarni...

Fizjologia smaku

Fizjologia smaku

Dziś proponuję fragment zacytowany w książce Lucyny Ćwierczakiewiczowej “365 obiadów” Wydanie XXIII z 1988r.

   Rozbierając przyjemność jedzenia pod wszelkimi względami, doszedłem do przekonania, że można coś więcej napisać o tym, aniżeli książki kuchenne; że jest wiele do powiedzenia o tak ważnych i nieustających działaniach, wpływających na zdrowie, szczęście, a nawet interesy ludzkie. Odkrycie, jakiej nowej potrawy daje więcej szczęścia ludzkości, aniżeli odkrycie nowej planety.

Anthelme Brillat – Savarin, “Fizjologia Smaku”
 
 
 

Chandni Chowk, Dehli, Indie 
 

 

 
Suwalszczyzna, Wigry
 

Przyjemność jedzenia jest właściwa wszelkiemu wiekowi, wszelkim narodom, jest codzienną i nieustającą. Łączy się z wszelkimi inni przyjemnościami, a zostaje ostatnią, aby nas pocieszyć po stracie innych.

Anthelme Brillat – Savarin, “Fizjologia Smaku”
 
 

Suwalszczyzna, gdzieś
 
   W słowniczku do XXIII wydania “365 obiadów” Ćwierczakiewiczowej podano, że Brillat – Savarin (1755 – 1826) był francuskim prawnikiem. Dziełem jego życia jest “Fizjologia Smaku” oraz “Medytacje o gastronomii doskonałej”, cenione nie tylko za treść, ale również za sposób, w jaki umiał pisać o jedzeniu.
Styl jasny i elegancki, dowcip, wdzięk, anegdota. Za te walory wysoko cenił książkę Balzac.

Hmmm… w Polsce “Fizjologia Smaku” wydana została w 1973 roku w przekładzie Joanny Gruze. Ktokolwiek słyszał? Ktokolwiek ma?

Co sądzicie o takim podejściu do gotowania? Nie ukrywam, że mi ono bardzo odpowiada i nie wydaje się ani trochę patetyczne.
O ile los dopisze za kilka dni wybieramy się w przyszły tygodniu na pierwszą w tym składzie (tzn. mój Małżonek, córka – Zofia Danuta i ja) podróż. Już nie mogę doczekać się nowych smaków, zapachów, obrazów… Będziemy wspólnie odkrywać nowe!

 

Może Cię zainteresuje:

  1. Time Out Market Lisboa – o portugalskim podejściu do jedzenia;
  2. Kolory Olhao – małe piękne rzeczy;
  3. Tylko dla kobiet – dbajmy o siebie!3 thoughts on “Fizjologia smaku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *