kiedy nie ma nic w spiżarni...

Gotowanie potraw wg Marii Disslowej 1930r.

Gotowanie potraw wg Marii Disslowej 1930r.

Hasłem każdej gospodyni powinno być gotować tanio, smacznie i higienicznie. Gospodyni, która zrozumie to hasło i do niego się stosuje, powiedzieć sobie może, że odkryła kamień mądrości, który w jej dom wniesie dostatek, zdrowie i zadowolenie. Źle zrozumiałby intencję tego hasła ten, kto osądziłby, że przez kupno tanich materiałów gotuje się tanio.
M.Disslowa: “Jak gotować” 1930r.

Gospo – dynie poniżej 😉 . Czasy mamy inne  i teraz rzekłabym raczej “hasłem każdego człowieka powinno być gotować tanio, smacznie i higienicznie” 😀

 

Dobry towar musi musi być dobrze zapłacony, kupić lepiej połowę wiktuałów dobrej jakości, aniżeli dwa razy więcej lichych. Każdy produkt należy kupować w czasie właściwym, gdy darzy nim pora roku, np szparagi kupuje się na wiosnę, a kapustę w jesieni, a nie na odwrót, gdyż wtedy te materiały są smaczne i w przystępnej cenie.

M.Disslowa: “Jak gotować” 1930r.

   Czyż to nie zastanawiające, że już w latach 30 ubiegłego stulecia mówiono o konieczności wybierania artykułów dobrej jakości, a co dziwniejsze zwrócono uwagę na sezonowość? Do niedawna byłam przekonana, że w tamtym okresie produkty spożywcze musiały być dobrej jakości, że na słabą jakość towarów mają wpływ głównie mnożące się dyskonty, a na brak sezonowości szybko posuwająca się globalizacja. Ale jak widać nie.

   Niemniej jednak kurkuma, chili, anyż, czy świeży imbir goszczą u mnie głównie w porze zimowej i nie wyobrażam sobie aby mogło być inaczej. Brak dobrej jakości świeżych warzyw i ziół muszę rekompensować sobie solidną dawką przypraw korzennych! Do czego z całego serca zachęcam. Obok walorów smakowych mają właściwości lecznicze i terapeutyczne o czym już przy okazji kilku wpisów wspominałam.
   Pomysł używania przypraw tzw. egzotycznych nie jest absolutnie wymysłem współczesnej mody. Sama Lucyna Ćwierczakiewiczowa podkreślała ich walory. 

 

 

Późną jesienią ratują mnie one : Viva kiszonki! Viva kasze 🙂 !

Pozdrawiam !

P.S. obok całego tego zdrowego jedzenia, czasem kiedy nie ma nic w spiżarni, dzwonimy po pizze 😉
ale cii….Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *